A A A
r.
Imieniny:

Na skróty

 

Położenie

Gmina Niedrzwica Duża to jedna z 16-tu gmin powiatu lubelskiego. Położona jest w południowo-środkowej części województwa lubelskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa – Lublina. Geograficznie, zlokalizowana jest na Wyżynie Lubelskiej, na styku Równiny Bełżyckiej i Wzniesień Urzędowskich.

 

Niedrzwica Duża graniczy z 7 innymi gminnymi: Konopnica, Lublin, Głusk, Strzyżewice, Wilkołaz, Borzechów, Bełżyce. Jej długość wynosi ok. 18 km, natomiast maksymalna szerokość ok. 10 km. Zajmuje powierzchnię 106,8 km2, co daje jej 9 miejsce w powiecie lubelskim i stanowi 6,36% ogólnej powierzchni powiatu. Gmina ma kształt wydłużony w kierunku południowym.

 

 

 

Z centrum gminy, które stanowi miejscowość Niedrzwica Duża, odległości do najbliższych miast wynoszą odpowiednio: do Lublina – 20 km, do Kraśnika – 28 km, do Bychawy – 18 km i do Bełżyc – 10 km.

  • Współrzędne geograficzne (miejscowości Niedrzwica Duża):
    51° 06' 48'' N
    22° 23' 12'' E
  • Komunikacja:
    Przez Gminę Niedrzwica Duża przebiega droga krajowa E19 i niezelektryfikowana linia kolejowa Lublin-Kraśnik-Stalowa Wola-Rozwadów. Obecnie jest po 6 odjazdów pociągów ze stacji Niedrzwica w obu kierunkach. Komunikacja kołowa jest lepiej rozwinięta i zapewnia ją PKS Kraśnik oraz ok. 10 firm prywatnych. Szacuje się ze na tej trasie jest 150 połączeń każdego dnia.
Szukaj
 
wstecz do góry © 2012 Gmina Niedrzwica Duża. Wszelkie prawa zastrzeżone.
fb